Ortam Ölçümleri

İş Güvenliği ve Sağlığı Kanununa göre iş yerlerindeki çalışma ortamlarında kişisel maruziyetlere ve çalışma ortamına yönelik fiziksel, kimyasal ve biyolojik unsurlarla alakalı olarak iş hijyenini sağlamak için ortam ölçümleri yapılması şarttır. Peki ortam ölçümü nasıl yapılır ve ortam ölçümünün çeşitleri nelerdir ?

Ortam Ölçümü Çeşitleri;

  • Aydınlatma Ölçümü : Aydınlanma ölçümü ile iş yerlerindeki ışık miktarı ayarlanır. Kanunlarca belirlenen kriterlere göre herhangi bir iş yerinin koridor ve depolama anlarında ışığın gücü 100, ofis ortamında 500, yüzey hazırlama ve boyama salonlarında 750, Montaj, kalite kontrol ve renk kontrollerinin yapıldığı alanlarda 1000 olmalıdır. Aynı şekilde uzman kurumlar tarafından ışık yansıtma oranı, lüminesansve ışığın renk sıcaklığı da ortam koşullarına göre uygun bir şekilde ayarlanmalıdır.
  • Ortam Toz Ölçümü: İş sağlığı ve güvenliği kapsamında en önemli ortam ölçümlerinden biri de toz ölçümüdür. Çünkü toz işçilerin hastalanmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle ortam toz ölçümü ile gözle görülemeyen katı ve zararlı toz taneciklerinin, insan sağlığını tehdit eden unsurların önüne geçilir.
  • Ortam Gaz Ölçümü: Çalışanların bulundukları ortamda çeşitli gazlarla muhatap olma ihtimali vardır. Bazı gazlar havaya karıştığında solunum yoluyla kişilerin vücuduna girdiklerinde hastalanmalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle yetkili kurumlarda ortamda bulunan gaz ölçümü ve kontrolünün yapılması şarttır.
  • Termal Konfor Ölçümü : İş yerlerinde çalışanların rahat bir şekilde işlerini yürütebilmeleri için ortamdaki hava esintilerinin kontrollü olması gerekir.Ortamdaki nem, sıcaklık ya da soğukluk gibi koşullar kontrol altına alındığında son derece rahat bir çalışma ortamı sağlanacaktır.
  • El ve Kol Titreşimi Ölçümü : Bu ölçüm türünün yasalarla zorunlu kılınmasının asıl nedeni, kişilerin mekanik bir titreşime maruz kalmaları sonucunda oluşacak sağlık ve güvenlik risklerinin ortadan tamamen kaldırılmasıdır. Bu nedenle el ve kol titreşimi için sekiz saatlik bir çalışma sürecinde maruziyet sınırı 5 m/s2. , eylem değeri 2,5 m/s2., bütün vücut için sekiz saatlik bir çalışma sürecinde maruziyet sınırı 1,15 m/s2. , eylem değeri 0,5 m/s2. ‘dır. Bu hususlara İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununca uyulması zorunludur.

 

 Bir cevap yazın